FAQ  •  Registrovať  •  Prihlásenie

Ako uchytiť lano na bubon navijaku?

<<

PeťoNL

Obrázok užívateľa

Spolujazdec

Poslať 15 Nov 2010, 13:47

Ako uchytiť lano na bubon navijaku?

Mám takýto problém... V sobotu som na triale na umelom kopci, presnejšie, potom večer v močiari, utrhol lano navijaku z jeho úchytu na bubne. Mám navijak WARN 9500ti
http://www.warn.com/truck/winches/src/9.5ti.shtml
a lano je tu tak nešťastne uchytené malým šróbikom na boku bubna. Keď sa oceľové lano zle navíja, strihne vždy ten šrób a je zle.
Viete mi niekto poradiť, ako na ten môj navijak spoľahlivo uchytiť lano na bubon?
Ďakujem.
Prílohy
WARN9500ti.doc
(207.5 KiB) 19 krát
warn-9500ti-winch.gif
warn-9500ti-winch.gif (11.53 KiB) Zobrazené 1478 krát
<<

teslo

Štvorkolkár

Poslať 15 Nov 2010, 14:45

Re: Ako uchytiť lano na bubon navijaku?

mozno by stacilo vyvrtat dieru do bubna kolmo a narezat zavit. Tzn. ten isty system, ale skrutka by bola na bubne a nie na bocnej stene...
Range Rover Classic 3.9V8EFI, plus zopar drobnosti:)
Range Rover P38 2.5TDs
<<

bull4x4

Obrázok užívateľa

Bruchoplazník

Poslať 15 Nov 2010, 14:51

ja som ho chytil paskou dookola bubna a navinul, ked budes dodrziavat bezpecnostnu cervenu ciaru na lane(ja taku mam) a nebudes ho viac odkrucat, musi to tam udrzat
Rasťo
Nissan Patrol Y60, 4,2TD, BFG MT KM1a KM2 35", SILVERSTONE 35",2 x Superwinch EP9, Ironman
ex: Nissan Patrol 3.0 DTi, Silverstone Extreme 35'', Ironman C foam cell, 2x pevnostak, Superwinch Talon

http://www.4x4offroad.sk
<<

Tunki

Obrázok užívateľa

Offrouďák

Poslať 15 Nov 2010, 21:37

Toto riešenie sa mi ľúbi .......... Ale asi je dobré len pre tých, čo majú naviják vonku a nie zabarikádovaný v nárazníku.
mobile junkyard
<<

cipo

Obrázok užívateľa

Očumovač

Poslať 15 Nov 2010, 21:38

Ja mám na konci nalisované káblové oko priskrutkované M6-tkou, nech tam budeš mať čokoľvek treba dodržať minimálny počet závitov lebo bez toho ti bude akékoľvek uchytenie prd platné
Cipo
OFF ROAD Liptov
TOYOTA LC90, CB, Winch 5.4T
<<

PEŤO

Obrázok užívateľa

Spolujazdec

Poslať 15 Nov 2010, 21:44

Presne ten isty problem som mal i ja z mojim, no ja mam syntetiku tak my to nestrihalo srub ale otvaralo svorku, vytahovalo lano a tak. Nasral som sa Warn Newarn a navrtal som diery priamo do bubna a narezal zavit tak ako pise Teslo a mam pokoj.
<<

Tunki

Obrázok užívateľa

Offrouďák

Poslať 15 Nov 2010, 22:46

Ale prieser je akurát v tom, že väčšina navijákov má vnútri bubna automatickú brzdu. Takže pozor! l-) Pohov :d ...... Najprv porozoberať , pokukať, pomerať a tak vŕtať.
mobile junkyard
<<

bull4x4

Obrázok užívateľa

Bruchoplazník

Poslať 15 Nov 2010, 23:01

Tunki píše:nie zabarikádovaný v nárazníku.

ja ho mam zabarikadovany az az, ale po zhodeni rolni to slo celkom v pohode
Rasťo
Nissan Patrol Y60, 4,2TD, BFG MT KM1a KM2 35", SILVERSTONE 35",2 x Superwinch EP9, Ironman
ex: Nissan Patrol 3.0 DTi, Silverstone Extreme 35'', Ironman C foam cell, 2x pevnostak, Superwinch Talon

http://www.4x4offroad.sk
<<

Tunki

Obrázok užívateľa

Offrouďák

Poslať 15 Nov 2010, 23:04

Môj je čiastočne prístupný z každej strany a brzda je vyoperovaná po poruche. Teda môžem vŕtať kedy chcem ;;)
mobile junkyard
<<

Roman

Obrázok užívateľa

Štvorkolkár

Poslať 16 Nov 2010, 00:06

moj je tiez zabarikadovany az az ale lano je naposlednych dvoch metroch natrete na cerveno cize ak vidim cervenu farbu uz neodvijam a neni problem ono to uchitenie lana na bubny je len take poistne ne zatazove ;) ved daka M6-8 skrutka mi nemoze uniest 5,5t v strihu
cherokee-mrdka
<<

PeťoNL

Obrázok užívateľa

Spolujazdec

Poslať 16 Nov 2010, 00:29

Roman píše:moj je tiez zabarikadovany az az ale lano je naposlednych dvoch metroch natrete na cerveno cize ak vidim cervenu farbu uz neodvijam a neni problem ono to uchitenie lana na bubny je len take poistne ne zatazove ;) ved daka M6-8 skrutka mi nemoze uniest 5,5t v strihu

Mňa práve prekvapilo, že mám na navijaku 35 m oceľového lana a šmýkalo sa mi po ustrihnutí úchytného šróbu, hoci som mal väčšinu (teda minimálne 15-17metrov) namotaných na bubne...
Vysvetľujem si to tým, že lano bolo po opakovanom navíjaní namotané len tak halabala a navyše, keď bolo celé vo vode a v bahne, tak mi nepomohlo ani tých 15 metrov na bubne. Keď sa navijak dostal pod záťaž, tak sa iba voľne pretáčalo... :-(
Buď to vyriešim vŕtaním do bubna, ale keďže tam mám ešte funkčnú brzdu, tak opatrne, alebo provizórne zatiaľ chytím koniec páskou a ešte poistím SK-páskou...uvidím, čo to vydrží...
Ono každá minúta, keď si s autom do polovice dverí v močiari a tečie ti dovnútra tekuté uhlie, je dlhá ako hodina... a s posraným navijakom ako dve...
<<

Roman

Obrázok užívateľa

Štvorkolkár

Poslať 16 Nov 2010, 00:43

to verim :) no asi len zle namotane lano nas to teda este nesklamalo ak tam bolo par metrov lana islo to bez problemu ,pod zatazu sa to lano stiahne okolo bubna a to prenasa zataz ale to bude pod ponmienkou ze konec lana je uchiteny o bubun aj ked len dakou paskou...
cherokee-mrdka
<<

Tunki

Obrázok užívateľa

Offrouďák

Poslať 16 Nov 2010, 09:13

Pri ťažbe dreva sme využívali naviják na aute (číňan). Bolo to samozrejme s mierou. Na priblíženie však bolo treba odvíjať komplet celé lano. Tých pár závitov na bubne mu stačilo bez problému. Dôležité ale bolo to, že upevnenie lana na konci v bubne bolo nepoškodené a tak sa závity na konci stiahli do pevného zovretia. Iné je ak sa koniec uvoľňuje. To potom lano nemôže získať to zovretie. Tá skrutka na boku cievky žerie nervy asi každému :-(

Zdá sa ale, že na strane prevodovky by sa dalo dorobiť úchytné zariadenie (na spôsob navijáku z traktora) s dierou na zachytenie uzlíka alebo na prevlečenie lana. Pri prevodovke je totiž vo väčšine navijákov vnútri iba hnacia hriadeľka od motora. Tá je tenká a lano okolo nej vie prejsť.
mobile junkyard
<<

PeťoNL

Obrázok užívateľa

Spolujazdec

Poslať 16 Nov 2010, 10:58

Tunki píše:Pri ťažbe dreva sme využívali naviják na aute (číňan). Bolo to samozrejme s mierou. Na priblíženie však bolo treba odvíjať komplet celé lano. Tých pár závitov na bubne mu stačilo bez problému. Dôležité ale bolo to, že upevnenie lana na konci v bubne bolo nepoškodené a tak sa závity na konci stiahli do pevného zovretia. Iné je ak sa koniec uvoľňuje. To potom lano nemôže získať to zovretie. Tá skrutka na boku cievky žerie nervy asi každému :-(

Zdá sa ale, že na strane prevodovky by sa dalo dorobiť úchytné zariadenie (na spôsob navijáku z traktora) s dierou na zachytenie uzlíka alebo na prevlečenie lana. Pri prevodovke je totiž vo väčšine navijákov vnútri iba hnacia hriadeľka od motora. Tá je tenká a lano okolo nej vie prejsť.

Presne tak Tunki. Tiež si myslím, že toto je najlepšie a najspoľahlivejšie riešenie. Jednoducho urobiť v bubne , na správnom mieste dieru presne na lano, prevliecť ňou lano a na druhej strane len urobiť uzol a hotovo... /ba""
<<

DusMi

Obrázok užívateľa

Offrouďák

Poslať 16 Nov 2010, 13:33

Inspiracne, takto to ma GAZ 66
Prílohy
navijak.gif
navijak.gif (7.87 KiB) Zobrazené 1339 krát
<<

Jenki

Offrouďák

Poslať 16 Nov 2010, 18:21

Ja mám čínu z CBOne a mám lano pichnuté šikmo do bubna (kúštik) na ľavej strane (pohľad z predu) a poistené takým smiešnym šróbikom. Je to ale syntetika a koniec musí byť obalený páskou, aby sa to tam dalo strčiť. A dajaká múdra príručka o navijakovaní písala, že musia zostať na bubne minimálne 3 závity, aby navijak fungoval.
Ale ja navijak, teda lano, po každom naozajstnom ťahaní previniem. Mám blbú skúsenosť a teda aj nové lano.
Patrol GR 2,8 TD6 Wagon,
Subaru Outback 3,6 H6
Pajero II 3,5V6 SWB automat/ predané
<<

DusMi

Obrázok užívateľa

Offrouďák

Poslať 16 Nov 2010, 19:48

Ked to mocnejsie taha, ked sa to viac odvinie, no neodvin ho uplne :D, ale vazne, ja tam tiez furt zopar zavitov nechavam
a myslim, ze tym je to plne samosvorne....
<<

Tunki

Obrázok užívateľa

Offrouďák

Poslať 16 Nov 2010, 22:28

PeťoNL píše:........Jednoducho urobiť v bubne , na správnom mieste dieru presne na lano, prevliecť ňou lano a na druhej strane len urobiť uzol a hotovo... /ba""

A tú dieru urobiť tak, aby skrze ňu bola vovarená rúrka na prevlečenie lana. To aby sa vnútri bubna nezadrhávalo pri prevliekaní.
mobile junkyard
<<

Danopatrol

Špión

Poslať 16 Nov 2010, 22:49

Peťo,presne ten istý problem s odstrihnutým šrobom som riešil niekedy , pred par rokmi ,aj ja.Ako rýchly napad som použil šrob s oblou,polgolatou hlavou,po ktorej sa daleko lahšie zošmikne lano ,pri navijani .Od vtedy sa mi ho ešte nepodarilo ustrihnut.
<<

PeťoNL

Obrázok užívateľa

Spolujazdec

Poslať 17 Nov 2010, 00:06

Oceľové lano na navijaku uprednostňujem pred syntetickým, lebo hoci je ťažšie, sú spravidla väčšie problémy s jeho správnym navinutím, treba s ním manipulovať radšej v rukaviciach, je oproti syntetike pohľadom celkom dobre možné zistiť jeho stav a tak si viem lepšie spočítať, či si dovolím sa na ňom napríklad spúšťať do nejakej hlbšej škarpy alebo naopak ťahať sa do nejakého prudkého kopca a podobne. Výhoda ocele je tiež v tom, že sa nemusím báť, keď sa navíjam cez les, kde sa lano môže obtierať o nejaké kamene, kôru stromov a podobne, že sa roztrhe, čo u syntetiky reálne hrozí a už som aj podobné nehody videl...
Jednou z nevýhod oceľového lana je však aj to, čo sa stalo už opakovane mne, že keď je od výroby nešťastne uchytené, mi stále strihá uchytenie na bubne. Ale, ako som už písal vyššie, budem to zrejme riešiť navŕtaním bubna a cez trubku budem viesť lano dnu, kde sa riadne zachytí.
Aj tak potrebujem urobiť pravidelné rozobratie a vyčistenie navijaku. Naposledy sa to robilo tuším pred dvoma rokmi a voľnobežka mi už ide vyťahovať iba keď ju ťahajú aspoň dva voly 3:-o 3:-o
Ďalší

Späť na Poradňa

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia