FAQ  •  Registrovať  •  Prihlásenie

Chov oviec a kôz

<<

pejo

Obrázok užívateľa

Bruchoplazník

Poslať 24 Máj 2011, 11:36

Chov oviec a kôz

Moje kozičky.
Meeee.JPG

Moje stádo.
Beee.JPG
Nissan Patrol K260 mierne vylepšený, to isté z motorom RB30 v štádiu skúmania. Suzuki Jimny neupravené.
Ford Bronco 1 XLT-bude z neho traktor.
<<

Acon

Obrázok užívateľa

Štvorkolkár

Poslať 24 Máj 2011, 14:50

Re: Chov oviec a kôz

ja síce žiadne nemám, ale na dôchodok (ktorí je ešte ďaleko) sa chystám presťahovať na chalupu a venovať sa nejakým ovečkám a kozičkám. Podmienky na to mám, no chýba odvaha na to aby som sa tým aj živil. Takže zatial len snívam a užívam si pobyt bez povinností.Ak nerátam kosenie lúk, pílenie a vozenie dreva, nejaké stavebné úpravy........... ;)
Prílohy
Snímka043.jpg
chalupy.jpg
<<

Kapo

Obrázok užívateľa

gazikár

Poslať 24 Máj 2011, 23:22

Tak bratovi už tretí rok spásajú ovečky sady a ja ich úspešne gulášujem. Tento rok by som sa rád tiež pridal k farmárom.

A zatial dumám a zisťujem nenáročné druhy a plemená. Základ je, aby boli zdravotne, ustajnením a stravou nenáročné.

Zatial okrem sliepok mi vedú vietnamské "vifonky" /odnože vietnamských prasiat/ ktoré spasú čo vidia a dobre sa množia a sú nenáročné.

Rád by som aj nejaké morky, bo to najlepšie mäsko, len tieto prešlachtené brojlery sú dnes háklivé jak p...a 8-}
Tak by som rád pohladal nejaké skromnejšie sorty.

Ofce asi do partie ano. Ale kozy nie. Tie likvidujú drevnatý porast, pôvodcu destilátof a treba ich aj dojiť. A to ja nééé. [-X
„Keď ráno vstaneš, poďakuj za ranné svetlo, za svoj život a silu. Poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nenachádzaš dôvod k vďake, hľadaj chybu sám v sebe."
(Tecumseh, Shawnee)

GR, PV3S S3 HR3001, gaz69....
<<

DusMi

Obrázok užívateľa

Offrouďák

Poslať 25 Máj 2011, 08:58

No ked nechces mlieko tak kozy nie, ale inac je to pomer vaha/produkcia mlieka "najvacsi producent" :d. Vazi tolko co ovca a mlieka mas od nej aj 10x viac.
Pribijes s retiazkou na kolik a zozere len to co chces, aj ked oni su fajnovo priebercive. Bude mekat od hladu, ale nezoerie co ma pred sebou....
Mimochodom koza a zralok su jedine zvierata co u nich nikdy neboli najdene zhubne nadorove ochorenia, tak cil aj skumaju, ze cim to je,
aj zopar ludi tvrdi, ze sa konzumaciou kozieho mlieka z takychto ochoreni vyliecili.
<<

jaro

Obrázok užívateľa

Bruchoplazník

Poslať 25 Máj 2011, 09:14

Robíte mi s tým chovom chúťky ... rád by som sa pridal, len s tou mojou sennou nádchou by som mal problém s prípravou sena na zimu :-(
<<

Acon

Obrázok užívateľa

Štvorkolkár

Poslať 25 Máj 2011, 09:19

nauč sa trávu fajčiť a senná nádcha Ťa prejde :-) Alebo sa dopuj fenistilom a kozím mliekom ;-)
<<

Acon

Obrázok užívateľa

Štvorkolkár

Poslať 25 Máj 2011, 09:32

Kapo píše:..... a treba ich aj dojiť. A to ja nééé. [-X

Dojiť treba aj ovce pokial ich rozdojíš. Ak necháš kozu len na kozľa, bude produkovať mlieko len podľa jeho potreby. A ako sa bude kozľa postupne orientovať na inú stravu, koza prirozdene obmedzí tvorbu mlieka až sa úplne zasuší. Problém nastane ak ju začneš dojiť. Automaticky zvýšiš potrebu mlieka a organizmus reaguje zvýšenou tvorbou. Ak prestaneš, kozľa neodsaje celú produkciu a je problém.
<<

fajer

Štvorkolkár

Poslať 25 Máj 2011, 12:37

pridavam sa do partie.. :-) akurat som doviezol dve ovecky cca 8kg. tak snad to pude.. :-)
<<

dado

Obrázok užívateľa

Legenda navždy

Poslať 25 Máj 2011, 13:57

Zda sa mi, ze ak sa koza od malicka pasie spolu ovcami tak dreviny neobziera.
<<

Jenki

Offrouďák

Poslať 25 Máj 2011, 15:35

V niektorých častiach Slovenska sa odborníci sťažujú, že je na paši nedostatok kôz. Tým pádom nedochádza k prirodzenej regulácii krovín a pastviny strácajú dostupnosť, kvalitu aj výmeru. A vyzerá to dosť kriticky. Nikto nemá peniaze ani zdroje na umelú reguláciu, vykášanie a podobne.
Môže za to zákaz spoločného chovu/pastvy kôz s ovcami.
Patrol GR 2,8 TD6 Wagon,
Pajero II 3,5V6 SWB automat
Subaru Outback 3,6 H6
<<

Fefe

Obrázok užívateľa

Bruchoplazník

Poslať 25 Máj 2011, 19:41

Jenki píše:Môže za to zákaz spoločného chovu/pastvy kôz s ovcami.

zaujalo ma,nevyznám sa v tom,to sa nemôžu spolu pásť ovce a kozy? prečo?
Pathfinder R51
Hasiči výjazd
<<

Tomrs

Obrázok užívateľa

Spolujazdec

Poslať 25 Máj 2011, 19:45

lebo sme v EU :gkf_04:

Inak spoločné pasienky pre kravy, ovce a kone majú tú výhodu, že si navzájom likvidujú parazity. Každý z týchto druhov trpí na iný druh parazitov, ktoré nie sú schopné prežiť v tráviacom trakte niektorého zo zvyšných dvoch druhov a tak si ich navzájom likvidujú. Ale určite v tom bude nejaký zádrhel pre súdruhov z Bruselu. :-b
Ludia požadujú aby ich život mal nejaký zmysel, život má presne toľko zmyslov, koľko sme ochotný doň vložiť.
Hermann Hesse
<<

Acon

Obrázok užívateľa

Štvorkolkár

Poslať 25 Máj 2011, 20:33

chvalabohu, že SK gazdovia na Brusel serú a ovečky aj kozičky sa pasú pekne spolu.
<<

Jenki

Offrouďák

Poslať 25 Máj 2011, 22:35

Fefe píše:
Jenki píše:Môže za to zákaz spoločného chovu/pastvy kôz s ovcami.

zaujalo ma,nevyznám sa v tom,to sa nemôžu spolu pásť ovce a kozy? prečo?

Sorry Fefe, neviem presne, ale je to vraj zakázané. Dozvedel som sa to na salaši v Michalovej, priamo od majiteľa, že nesmie mať kozy v stáde.
A to v televízii o tých problémoch s pasienkami bolo tuším z Gemera. Chlap to nielen vysvetľoval, ale aj ukazoval v teréne. Ale tuším na STV2, teda na žiadnom zo superseriálových kanálov... takže sme to možno videli aj desiati...
Patrol GR 2,8 TD6 Wagon,
Subaru Outback 3,6 H6
<<

dado

Obrázok užívateľa

Legenda navždy

Poslať 26 Máj 2011, 07:18

Jedna sa o to, ze kozy prenasaju tuberkulozu (lahko sa nou infikuju, treba ich castejsie vysetrovat atd.). A kedze ovcie mlieko ( skor vyrobky z neho) je na trhu skor predajne, ako kozie, tak aby sa tuberkuloza neprenasala aj na ovce a nasledne mliekom na ludi, tak to preventivne zakazali.
Ale ked niekto chova 10 oviec a par koz tak sa nato vypredne. Skor sa jedna o velke 200 ks chovy, kde sem tam zvykli pobehovat kozy.
<<

tibik

Obrázok užívateľa

Bruchoplazník

Poslať 26 Máj 2011, 21:25

To -KAPo keď kupim vykrmene morky alebo brojlere tak ich chovam ešte ja doma 1-1,5mes kým idú do ladu potom su ako by som ích mal od mala na dvore ;)
TO-Dado kozy maju taku istú šancu že dostanú TBC ako aj kravy a ovce (PS: vakcina je zdarma platí sa len veterinar za pichnutie a cestu alebo ak je nariadenie od štatnej potr. a veter. spravy o plošnej vakcinacii neplatíš nič ) ja ked som mal ovce a kozy som si ích pichal sam stalo to par korún ale nemusel som sa bať že nahodov niečo chytia , k kravkam chodi v pravidelných intervaloch Mvdr.
TO-Jenki nemôžu sa pasť spolu preto ,lebo sa prišlo na to že sa miešalo mlieko , a ako sa prizdnalo brindzy a iným ovčím výrobkom ,že su len a len SK produkt tak to nariadili pani v Bruseli ;)
Jeep XJ 2,5td prejdem kade chcem - skoro všade !
<<

dado

Obrázok užívateľa

Legenda navždy

Poslať 26 Máj 2011, 22:21

tibik píše:TO-Jenki nemôžu sa pasť spolu preto ,lebo sa prišlo na to že sa miešalo mlieko , a ako sa prizdnalo brindzy a iným ovčím výrobkom ,že su len a len SK produkt tak to nariadili pani v Bruseli ;)

S tym nesuhlasim. Kozie mlieko je drahsie ako ovcie. Aby sa to oplatilo tak sa musi miesat kravskym. Napr. na salasi vyrobym "akoze" ovciu hrudku z kravskeho mlieka a predam bryndziarovi ako cistu ovcinu. V bryndziarni z toho vyrobim bryndzu zmiesanim ovcej a kravsekj hrudky podla predpisu. Lenze ak som si nepsravil test na pritomnost kravskeho mlieka v ovcej hrudke tak som v prdeli. Takze sa to robi tak tak ze nepouzijem nazov " Slovenska bryndza" , a dam si vyrobit bryndzu napr. v PL s obsahom ovciny len 3% a tvarim sa aku super bryndzu predavam. Ze pani z Kezmarskej mliekarne ??? /ze"" (Liptov)
<<

pejo

Obrázok užívateľa

Bruchoplazník

Poslať 26 Máj 2011, 22:24

Ja som začal chovať vlani v apríli. Začínal som s dvoma malými capkami a dvoma jahňatami. Pozemok so starou chalupou je ohradený, chalupa neobývaná. Pozemok bol roky neudržiavaný, zarastený. Do zimy tieto 4 zvieratká pozemok krásne vypásli od starých tráv a náletových kríkov, ktoré potom vyschli. Starostlivosť o ne je minimálna. Aby mali pastvu, vodu, soľ trochu sena na zakusnutie a prístrešok na noc a pred dažďom. Neodmietnu suchý chleba, surové zemiakové šupy, mrkvu, kapustné listy, jablká, uvarenú ryžu aj zemiaky, čo zostanú, konáre z vŕby, jaseňa. Kozy a ovce sa veľmi dobre dopĺňajú pri pasení. Dobre sa znášajú v jednom prístrešku. Capkovia, keď sú väčší skôr skáču po sebe, nevidel som, že by skákali po ovci. Do 9 mesiacov veku ich netreba dať kastrovať, mäso nenapáchne capinou. Vlaňajší už sú od začiatku zimy v mrazničke. Mäso má vynikajúcu chuť. Žiadne pachy som nepozoroval. Dá sa z neho pripraviť guláš, pečené, dusené, so zeleninou, s hríbami, ba aj rezne, prírodné, aj obalované. Tento rok som trochu chov rozšíril a mám 3 capkov, 1 kozičku a 6 jahniat. Nechcem na mäso čakať až do zimy, takže ak trochu podrastú, tak budú jahňacie hody. Kozičku chcem pripustiť a na zimu ustajniť. Ešte jej musím nájsť nejakú kamarátku, aby boli v maštali dve.
Nissan Patrol K260 mierne vylepšený, to isté z motorom RB30 v štádiu skúmania. Suzuki Jimny neupravené.
Ford Bronco 1 XLT-bude z neho traktor.
<<

Jenki

Offrouďák

Poslať 27 Máj 2011, 07:19

dado píše:
tibik píše:TO-Jenki nemôžu sa pasť spolu preto ,lebo sa prišlo na to že sa miešalo mlieko , a ako sa prizdnalo brindzy a iným ovčím výrobkom ,že su len a len SK produkt tak to nariadili pani v Bruseli ;)

S tym nesuhlasim. Kozie mlieko je drahsie ako ovcie. Aby sa to oplatilo tak sa musi miesat kravskym. Napr. na salasi vyrobym "akoze" ovciu hrudku z kravskeho mlieka a predam bryndziarovi ako cistu ovcinu. ....

Možno pri výkupe áno, ale na salaši nie je drahšie. Koza, dobrá dojka dáva podstatne viac mlieka, pasie (pásla sa) spolu v stáde s ovcami, dojí sa s nimi, je poruke. V syre kozinu necítiť. Čo by robili s tým mliekom? A som si istý (videl som na vlastné oči mnohokrát, pomer cca 450 oviec, cca 20-30 kôz ) že mlieko sa miešalo-ale nebolo to na škodu veci, tak sa to robilo od nepamäti. Je to už ale pár rokov, čo salaš nie je tam kde býval, možno vôbec...
Kravské mlieko by museli odniekiaľ voziť na salaš, naviac, kravina je suchá, syr zďaleka nie je taký chutný. Že by bryndziar neprišiel na to, že kupuje kravinu? Možno sa takéto čachre vyplatia v "polopriemyselných" podmienkach, ale na obyčajnom salaši... no neviem.
Patrol GR 2,8 TD6 Wagon,
Subaru Outback 3,6 H6
<<

dado

Obrázok užívateľa

Legenda navždy

Poslať 27 Máj 2011, 07:26

Jenki píše:[
Že by bryndziar neprišiel na to, že kupuje kravinu? Možno sa takéto čachre vyplatia v "polopriemyselných" podmienkach, ale na obyčajnom salaši... no neviem.

Ano, jedna sa o priemyselnu vyrobu bryndze. Maloktora bryndziaren zvaza mlieka a nasledne robi ovciu hrudku. Vacsinou zvazaju hotovu hrudku. Ak ak nemaju testy ... A ak aj maju, spravia test, najde kravinu a terz co ? Oznamim salas na RVS (veterina), alebo nie ? Ovciny je tak malo, ze salas bryndziarni v buducnosti ovcinu nepreda a preda inemu.
Darmo pan minister Simon tvrdi, ze mame vysoke pocty oviec. Oviec je dost ale co s nimi ked sa vyuzivaju na spasanie a su zasusene ?
Ďalší

Späť na Hobby a farmer

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia